Aktualność

Kompleksowy program profilaktyczny zastąpi w maju 2025 r. trwający program „Profilaktyka 40+”. Ma być dostępny dla szerszej grupy osób, oparty na kompleksowym wywiadzie i realizowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki badań będą analizowane przez personel medyczny i posłużą do przygotowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego.

Pacjenci w wieku 20-49 lat będą mieć wykonywane profilaktyczne badania bilansowe raz na 5 lat, natomiast w przypadku pacjentów powyżej 49 roku życia będą one przeprowadzane raz na 3 lata.

Program jest odpowiedzią na brak objęcia badaniami profilaktycznymi najmłodszej dorosłej populacji, ograniczenie górnej granicy wieku dla profilaktyki, a także nakładanie się tych samych badań (np. lipidogram, glukoza) w obu programach (CHUK, P40+).

Program bilansów zdrowia dorosłych jako kompleksowej profilaktyki, uwzględniającej nie tylko badania diagnostyczne, ale także ocenę stanu zdrowia, oraz przygotowanie interwencji zdrowotnych jest wdrożeniem rozwiązań będących przedmiotem projektu NFZ „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa – model POZ PLUS”. Badania bilansowe osób dorosłych zostały zarekomendowane przez ekspertów Banku Światowego, jako jeden z elementów modelu opieki koordynowanej dla POZ opracowanego w ramach projektu „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) – Etap I Opracowanie modeli zintegrowanej/koordynowanej opieki zdrowotnej dla Polski”. Szczegóły dotyczące schematu badań bilansowych, zostały opracowane przez zespół projektowy NFZ i Banku Światowego we współpracy z ekspertami zewnętrznymi których liderem była dr hab. n med. Donata Kurpas. Program powstał na na bazie autorskiego modelu opieki w Centrum Medyczno-diagnostycznym w Siedlcach pn. „ABCDE”, który swoją nazwę bierze od pierwszych liter głównych filarów koncepcji koordynacji: „Ankiety, Bilanse, Chorzy przewlekle, Dyspanseryzacja, Edukacja”.

Program „ABCDE v. 2008”, był podstawą opracowania przez zespół ekspertów Banku Światowego i NFZ modelu POZ PLUS – znalazły się tam kluczowe procesy inspirowane stosowanymi doświadczeniami: modułowość, określanie celów i zadań, triggery, kaskadowanie zadań lekarskich, a także wdrożone w opiece koordynowanej nowe usługi POZ – np. wizyta kompleksowa z IPOM, edukacja pielęgniarska i koordynator opieki nad pacjentem. Program “Moje zdrowie” stanowi również realizację rekomendacji wynikających z ewaluacji programu Profilaktyka 40 Plus.

Wprowadzenie programu, który będzie punktem wyjścia do zaleceń prozdrowotnych oraz dla realizacji badań przesiewowych, jest z punktu widzenia zdrowia publicznego działaniem potrzebnym i dającym realną szansę zwiększenia zgłaszalności na badania profilaktyczne. Regularne badania profilaktyczne przyczyniają się do dłuższego życia w zdrowiu, poprawy jakości życia i ograniczenia kosztów systemowych związanych z leczeniem chorób cywilizacyjnych w ich zaawansowanym stadium.

Bilanse zdrowia dorosłych i opieka koordynowana w POZ to skalowanie rozwiązania lokalnego, popartego wynikami (1), które pozwala kompleksowo ocenić stan zdrowia pacjentów i wdrożyć odpowiednie interwencje.

 

 

(1) NFZ dokonał jednorazowo porównania reprezentatywnej próby 58 tys. pacjentów populacji CMD, poddanej koordynacji przez 10 lat, do próby krajowej. W efekcie nieopublikowanej analizy wyszło, że pacjenci CMD chorzy przewlekle żyją dłużej w stabilizacji klinicznej w porównaniu do średniej krajowej.

 

Fot. Wizyta studyjna w ramach projektu OOK – Etap I, październik 2016r.

Wróć