W związku z przedstawieniem przez Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia projektu zarządzenia zmieniającego zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju programy zdrowotne – w zakresach: profilaktyczne programy zdrowotne (projekt z 7.05. 2025 r.) została przesłana opinia Stowarzyszenia IFIC Polska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem IFIC Polska.
Wyrażamy serdeczne podziękowanie za wdrożenie w Polsce długo oczekiwanego, nowoczesnego programu profilaktyki raka szyjki macicy, opartego na teście HPV-HR i cytologii LBC. Zmierzamy w ten sposób w kierunku realizacji zaleceń WHO dotyczących identyfikacji grup ryzyka – wykrycia stanu przedrakowego lub nowotworu we wczesnym stadium u osób niewykazujących objawów, tak aby można było przeprowadzić wczesną diagnostykę i szybkie leczenie, które może przynieść lepsze efekty. Gwarancją skuteczności programu przesiewowego są wyniki istotne populacyjnie, tj. objęcie badaniami minimum 70% populacji docelowej.
W przedmiotowym projekcie zarządzenia brakuje aspektów organizacji i zarządzania, które zapewniłoby cel fundamentalny – otoczenie opieką w perspektywie 3 lat 70% populacji zamieszkałej na danym obszarze administracyjnym. Cele populacyjnie istotne i obowiązek ich osiągania przez menedżerów systemowych NFZ oraz podmioty medyczne, powinny być uwzględnione w zarządzeniu wykonawczym Prezesa NFZ. Nowelizacja zarządzenia powinna być też okazją do uzupełnienia dokumentów legislacyjnych o elementy organizacyjno-zarządcze dla wszystkich programów profilaktycznych.
Ze szczegółami można zapoznać się w materiałach do pobrania:
Wróć